Courses

Back

A16 - ASCI Spring School on Heterogeneous Computing Systems

From: May 29 to June 1, 2017 Registration is Open

Register for this course

Update 23.5.2017

The abstracts from (almost) all speakers are now available! Please click on the link in the schedule below.

 

UPDATE 11.5.2017

The provisional schedule for the ASCI Spring School is known.

Please note that the titels of the presentations mentioned can change.

Schedule of the ASCI Spring-School on Heterogeneous Computing Systems

 

May 29 – June 1, Kontakt der Kontinenten, Soest

Slot (1-8)

Speakers

Tentative Topic

Monday May 29: Introduction and examples of heterogeneous computing

2

Gerard Smit (UTwente)

Welcome and introduction

3

Henk Corporaal (TU/e) +

Andre Kokkeler (UTwente)

Introduction to Heterogeneous Computing Systems

4

5

Stephan Wong (TUDelft)

VLIW / Liquid computing

6

Jan Kuper (QBayLogic)

Mark Wijtvliet (TU/e)

Clash: From Functional Description to Accelerator

CGRA (Coarse Grain Reconfigurable Arrays)

7

8

Mark Wijtvliet, Stephan Wong, Ana Varbanescu

Lab introductions + Handout Questions

Tuesday May 30: Code generation and advanced optimizations

1

Roel Jordans (Radboud Univ)

Introduction to Code generation, Vectorization

2

 

 

3

Sven Verdoolaege (Leuven)

Advanced Code optimizations, like Loop tiling, Parallelization, and Loop fusion

4

5

Afternoon: Social event

Wednesday May 31: GPU, New languages, and Accelerators, Future systems

1

Ana Varbanescu (UvA)

CPU+GPU: architecture, language, code partitioning

2

3

Kees van Berkel (TUE)

Exascale Computing for Radio Astronomy: GPU or FPGA?

4

Rosilde Corvino (Intel)

Halide: the holey grail to computing?

5

Maurice Peemen (FEI)

Deep Learning: Deep Neural Networks, how do they operate?

Deep Learning: boosting its efficiency

6

7

Recent Developments

8

Said Hamdioui (TUDelft)

Future architectures: Computing in Memory

Thursday June 1: DSE, Accelerators, Future Systems, and Student pitch

1

Marco Bekooij (NXP)

Modeling and DSE for heterogeneous systems

2

3

Carmina Almudever (TUDelft)

Future architectures: Quantum Computing

4

Leandro Florin (ASTRON)

Accelerators for the SKA (Square Kilometer Array) Telescope

5

Akash Kumar (TUDresden)

Approximate Computing, going ultra low power

6

7

Students

Pitch presentations on selected topics

Q&A

8

 

Daily schedule:

-          9.00 – 10.45: slot 1,2

-          break

-          11.00 – 12.45: slot 3,4

-          lunch

-          14.00 – 15.45: slot 5,6

-          break

-          16.00 – 17.45: slot 7,8

-          18.30 dinner

Student labs (40 h of work, including report writing)

-          CGRA lab: Mark Wijtvliet

-          Liquid lab: Stephan Wong

-          GPU lab: Ana Varbanescu

 

Back

 ASCI Tweets 
 Headlines